2024 Yılı Sosyal Sorumluluk Projesi

2024 Yılı Sosyal Sorumluluk Projesi
Dişlerimizi Fırçalamak Neden Önemli?

Sağlıklı bir ağız ancak düzenli olarak diş fırçalamakla korunabilir. Diş fırçalama alışkanlığının çok küçük yaşlarda kazanılması ise bu konuda oldukça önemli. Dişler düzenli ve doğru bir şekilde fırçalanmadığı takdirde birçok diş çürükleri ve dişeti hastalıklarının ortaya çıkma riski artacaktır.
Peki, dişler nasıl fırçalanmalı?
Doğru bir şekilde diş fırçalama yetişkinler için en az iki dakika sürmeli. Dişeti çizgisine dikkat ederek kısa ve nazik hareketlerle fırçalamak gerekir. Ayrıca dişlerin arka kısımlarına, özellikle dolgu, kuron ve diğer tedavi uygulanmış dişlere ulaşmak da önemli.
Diş fırçası kıllarının dişetlerine zarar vermeyecek biçimde orta veya yumuşak sertlikte olması plakları ve kalıntıları dişlerden çıkarmak için daha etkilidir. Küçükbaşlı ve kıl sayısı yüksek fırçalar da arka bölgede kalan dişlere ulaşabilmek için tercih edilebilir. Ayrıca son zamanlarda oldukça fazla kullanılan pilli ya da şarjlı diş fırçaları da iyi bir alternatif olabilir.
Son olarak diş fırçası kıllarının yanlara doğru eğilmeye başladığı anda, yaklaşık olarak üç ayda bir fırça değiştirilmesi en idealidir. Yıpranmış fırçalarla diş fırçalamak dişlere sandığınızdan çok daha fazla zarar verir. Tüm bunlarla birlikte diş fırçalamak kadar düzenli aralıklarla diş hekimine kontrole gitmek de birçok ağız ve diş problemini geride bırakmanın en akıllıca yoludur. Diş fırçalamanın önemine dikkat çekilmesi amacıyla hastanemiz personellerinin katılımı ile ilçemizde bulunan Karapınar Köyü Ortaokulu öğrencilerine diş sağlığı ve diş fırçalamanın nasıl yapılması gerektiği üzerine eğitim verilmiştir. Ayrıca çocukların eğlenceli zaman geçirmesi için palyaço eşliğinde etkinlikler yapılmıştır. Yapılan etkinlikte eğitim verilen öğrencilere diş fırçası ve diş macunu dağıtılmıştır. Yapılan etkinliğe Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürümüz, Kalite ve Verimlilik Birimi Çalışanlarımız, Sosyal Sorumluluk Birim Sorumlumuz, Sağlık Çalışanlarımız, Sarıkamış Gençlik Merkezinde gönüllü olarak faaliyet gösteren gençlerimiz ve ilgili okulda görev yapmakta olan öğretmenlerimiz katılım göstermiştir.