KIŞ AYLARINDA AYAKKABI, GÖZLÜK, ELDİVEN VE ŞAPKA SEÇİMİNE DİKKAT

KIŞ AYLARINDA  AYAKKABI, GÖZLÜK, ELDİVEN VE ŞAPKA SEÇİMİNE DİKKAT

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ (SANATORYUM TV)

Kış aylarına girerken düşme ve yaralanmalar, nelere ve nasıl dikkat etmeliyiz konu başlıklarını İhlas Haber Ajansına değerlendiren Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi uzmanı Operatör Doktor Fırat Emin Özdemir düşme ve yaralanmalar hakkında bilgiler verdi.

Op. Dr. Özdemir Öncelikle düşme nedir? sorusunu cevaplarken; ''Düşme herhangi bir sebeple kişinin dengesinin bozulup yere kapaklanması, sendelenmesi, bazen tamamen yere düşme, bazen de düşe yazma nerdeyse düşme şeklinde özetlene bilir.'' dedi.  

Risk faktörleri hakkında da bilgiler veren Op. Dr. Fırat Emin Özdemir;  '' öncelikle çevreye bağlı sonra da kişiye bağlı risk faktörleri olarak 2 ana başlık altında özetlene bilir. Çevreye bağlı faktörler, örneğin zeminin eğimli olması, zeminin kaygan olması kaygan olması derken zemine birşey dökülmüş olması veya zeminin buzlu olması.

Kişiye bağlı faktörlerdense kişinin herhangi bir denge problemi olması,  Nöromüsküler bir hastalığının olması, örneğin parkinson, alzheimer, kişinin yaşlı olması ki bu bazı kasların çalışmasında bir problem yaratmaktadır. Nöromüsküler hastalıklar doğuştan olacağı gibi sonradan edinmişte olabilir. Aynı zamanda yaşlılık tek başına düşme için bir risk faktörü olup antigravite kaslarının iyi çalışmamasına bağlı olarak ve santral sinir sistemiyle Periferik sinir sistemi arasındaki ilişkinin kısıtlı veya tamamen kopması sonucunda düşmeye bağlı risk faktörü oluştura bilir.'' ifadelerini kullandı.

Dikkat edilmesi gerekenlerin de altını çizen Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi uzmanı Operatör Doktor Fırat Emin Özdemir sözlerine şöyle devam etti; ''Örneğin kar yağdı, yerler buz oldu. Öncelikle ayakkabı seçimi yani her şeyden daha önemlisi.  Nasıl ki  kışın araçlarımıza kış lastiği taktırıyoruz.  Ayakkabıyı da bizim kış lastiğimiz olarak düşünebiliriz. Nasıl bir ayakkabı seçeceğiz, Öncelikle ayakkabı çok ağır olmayacak. Ayakkabı ağır olursa ayak onun dengesini sağlamak için ekstra efor sarf edecektir. Bu nedenle biz hekimler ağır ayakkabı istemiyoruz. Ayakkabı tercihen hafif olup tabanı kaygan değil dişli olacak. Kış lastiklerinde de görmüşsünüzdür. İyi lastik seçiminde lastik tabanının dişli olması, lastiğin pürüzlü olması gibi. Ayakkabıda da bu böyledir. Herhangi bir burkulmaya karşı da ayakkabının taban bileğini sarması lazım. Yani kışlık ayakkabı alırken ayakkabının ayak bileğini sarması, hafif olması ve tabanının bol çıkıntılı pürüzlü olması biz hekimler için tavsiye niteliğindedir.''

Op. Dr. Özdemir  Kıyafet seçerken hareketlerimizi  çok fazla kısıtlamayacak kıyafetler seçmeye özen göstermeliyiz. şeklinde uyarılarda bulundu.  

Kaygan zeminlerde nasıl yürünmesi gerektiği hakkında da bilgiler veren  Op. DR. Özdemir; ''Yürürken öncelikle ellerimiz cebimizde olmayacak. Ellerin açık olması bizim dengemizi sağlayan hareketlerdir. Çünkü herhangi bir denge kaybında Eğer ellerimiz cebimizde kayar yada yürürsek buzda kaydığımızda dengemizi sağlamak için herhangi bir ekstremitemiz görev yapamayacaktır. O yüzden eller dışarıda olacak ve üşüyorsak ellerimize eldiven giyeceğiz. Mümkünse eğimli ve yana yatık zeminlerden kaçınacağız. Tercihen düz yüzeylerden yürümeye çalışacağız ve yürüdüğümüz alanın sürtünme kat sayısının fazla olmasını istemekteyiz. Yani Pürüzsüz bir mermer yüzeydense asfalttan veya daha pürtüklü bir zeminden yürüyeceğiz.'' dedi.

AYAKKABI, ELDİVEN, GÖZLÜK VE ŞAPKAYA DİKKAT

 Kış aylarında dikkat etmemiz gerekenler hakkında bilgi vermeye devam eden Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi uzmanı Operatör Doktor Fırat Emin Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü:    ''Bahsettiklerim dışında ve hepsinden en önemlileri  dikkat etmemiz gerekenler, Gözlük, eğer güneş gözlüğü kullanıyorsak gözlüğümüzün etrafı çok karartmamasına dikkat edeceğiz. Çünkü yürürken buzlu zeminlere bakmamız gerekecek. Neresi buz tutmuş-neresi buz tutmamış, onu iyi gözlemlememiz gerekiyor ki riski baştan ortadan kaldıralım.  Etrafı çok fazla karartan gözlüklerden uzak duracağız.

Şapka; şapkamızı taktığımızda şapka bizim görüşümüzü engellemeyecek bir şapka olmalı. Çünkü etrafla tam bir uyum halinde tam bir iletişim halinde olmalıyız. Şapka bizim görüşümüzü engellerse buzlu yüzeyleri göremez ve kayıp düşmemiz içten bile olmayacaktır.
Denge problemi olanlar, daha yaşlı büyüklerimiz için de yardımcı ekipmanlardan baston ve buna benzer kaydırmayacak destekler kullanılabilir. '' dedi.